Alimenty a inflacja

Alimenty a inflacja

To temat, który obecnie bardzo często pojawia się podczas spraw sądowych o podwyższenie alimentów. Zastanawiasz się, czy inflacja może stanowić podstawę do podwyższenia alimentów? O tym przeczytasz dzisiaj na blogu.

Alimenty a inflacja – czy to w ogóle ma znaczenie? W jednym z dotychczas opublikowanych na blogu artykułów poruszałam temat podwyższenia alimentów na dziecko. Żeby można było skutecznie się tego domagać, musi zajść kilka okoliczności. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie okoliczności uzasadniają żądanie podwyższenia alimentów, to zapraszam Cię do lektury tego artykułu:

Alimenty w dobie szybko rosnącej inflacji

W obecnych czasach koszty utrzymania dzieci rosną nie tylko przez ich zwiększające się potrzeby, związane, np. z zajęciami dodatkowymi, uprawianym sportem, leczeniem, wyjazdami, czy specjalistycznym żywieniem (chociażby związanym z alergiami pokarmowymi), ale też przez czynniki zewnętrze, głównie przez szybko rosnącą inflację. Alimenty a inflacja to w związku z tym argument coraz częściej podnoszony w pozwach o podwyższenie alimentów. I coraz szerzej dyskutowany na salach sądowych. Pojawia się pytanie, czy inflacja uzasadnia podwyższenie alimentów na dziecko?

Moje doświadczenie zawodowe z ostatnich miesięcy pokazuje, że Sądy coraz częściej uznają, że skoro wysokość świadczeń alimentacyjnych została ustalona kilka (czasem nawet kilkanaście) lat wcześniej, to rzeczywiście powinno się wziąć pod uwagę również to, że przez inflację w tym czasie wzrosły ceny żywności, czy odzieży. Tym samym w wielu przypadkach może się okazać, że dotychczas zasądzona kwota alimentów w obecnych realiach nie pozwala na zabezpieczenie podstawowych potrzeb dziecka. I tym samym otwiera to możliwość do dochodzenia alimentów w wyższej kwocie.

Masz pytania związane z alimentami i inflacją? Nie wiesz, czy w Twojej sprawie ta okoliczność może mieć znaczenie? Chcesz złożyć pozew o podwyższenie alimentów na dziecko?

Przy składaniu pozwu o podwyższenie alimentów może pojawić się wiele wątpliwości, również tych związanych z inflacją. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to zapraszam Cię do kontaktu z moją Kancelarią. Wszystkie potrzebne dane znajdziesz w zakładce ,,Kontakt”.

Alimenty a inflacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę