Kto zapłaci za mój zgubiony bagaż?

zgubiony bagaż

Kto zapłaci za mój zgubiony bagaż?

Twoje wakacje nie rozpoczęły się od lenistwa nad basenem, ale od ,,ganiania” za zgubionym bagażem i przepychanek z liniami lotniczymi? Nie tylko Ty znalazłeś się w takiej sytuacji. Szacuje się, że co roku na całym świecie ginie aż 25 milionów sztuk bagażu! Trudno to sobie wyobrazić? To tak, jakby pasażer co drugiego lotu opuszczał lotnisko bez swojego bagażu.

Niektóre sytuacje, np. opóźnienie lotu, zwiększają prawdopodobieństwo zgubienie bagażu przez linie lotnicze. W takiej sytuacji warto zachować wzmożoną czujność.

Zgubiony bagaż – od czego zacząć?

Zazwyczaj, kiedy po opuszczeniu samolotu nie jesteśmy w stanie zlokalizować naszego bagażu na taśmie podajnika zaczynamy panikować. Oczywiście jest to normalna reakcja, jednakże panika w żaden sposób nie pomoże nam odzyskać naszej własności. W pierwszej kolejności musisz zgłosić się z kwitem bagażowym i kartą pokładową do Biura Zagubionego Bagażu (po angielsku ,,Lost luggage”) znajdującego się w hali przylotów. Pracownik Biura sporządzi odpowiedni protokół (zachowaj kopię protokołu!) i wprowadzi zgłoszenie o zgubionym bagażu do centrali. Dzięki temu, jeśli bagaż się odnajdzie, to ktoś z lotniska się z Tobą skontaktuje i dostarczy Twój bagaż pod wskazany przez Ciebie adres. I tu właśnie przyda się kserokopia protokołu. W zamian za nią będziesz mógł odebrać swój bagaż.

W sytuacji opóźnienia uniemożliwiającego odbiór bagażu przysługuje Ci zapomoga na zakup najpotrzebniejszych rzeczy. Warto się o nią upomnieć, jeśli linia lotnicza sama jej nie zaproponuje. Najczęściej jest to 100 dolarów/euro. A czasem linia lotnicza informuje pasażera, do jakiej kwoty może zakupić najpotrzebniejsze rzeczy. Płacisz z własnych pieniędzy, a linia lotnicza oddaje Ci te pieniądze (oczywiście po przedstawieniu rachunków).

Jeżeli Twój bagaż nie zostanie do Ciebie dostarczony w terminie 30 dni od dnia, w którym miałeś go odebrać po skończonym locie, możesz domagać się odszkodowania za zgubiony bagaż. Odszkodowanie, o które możesz się ubiegać w związku ze zgubieniem Twojego bagażu, może wynieść maksymalnie 1000 SDR (międzynarodowej jednostki rozrachunkowej).

Na dzień 6 września 2019 r. 1000 SDR było równe 5380 złotych.

Co zrobić, żeby ułatwić sobie proces dochodzenia odszkodowania za zgubiony bagaż?

Koniecznie zrób zdjęcie ostatecznej zawartości walizki przed wylotem. Dzięki temu dużo łatwiej będzie udowodnić wysokość poniesionej przez Ciebie szkody, tj. wartość przewożonych w bagażu przedmiotów.

Pamiętaj! Warto zawsze przeczytać warunki przewozu obowiązujące w wybranej przez Ciebie linii lotniczej. Często przewoźnicy nie ponoszą odpowiedzialności za przewożone w bagażu rzeczy łatwo tłukące się i łatwo psujące się oraz za, np. pieniądze, biżuterię i inne przedmioty wartościowe, czy dokumenty. Przewóz tych przedmiotów odbywa się na Twoje wyłączne ryzyko i za ich utratę odszkodowania nie dostaniesz. Przedmioty wartościowe zawsze najlepiej jest przewozić w bagażu podręcznym.

zgubiony bagaż

Uszkodzony bagaż

Może się zdarzyć również tak, że Twój bagaż na szczęście nie zaginie, ale zostanie uszkodzony już po tym, jak oddałeś go w punkcie nadania bagażu. Jeśli po zabrania bagażu z taśmy podajnika zauważysz uszkodzenia swojej walizki/torby, to w tym wypadku również niezwłocznie udaj się do Biura Zaginionego Bagażu. Tam powinien zostać sporządzony protokół z Twojego zgłoszenia, dokładnie dokumentujący powstałą szkodę. Miej ze sobą kwit bagażowy oraz kartę pokładową, z pewnością będziesz musiał okazać te dokumenty. Jeśli z bagażu coś zginęło, to koniecznie zaznacz to zgłaszając uszkodzenia. W Biurze Zaginionego Bagażu otrzymasz informacje o dalszych krokach, które musisz podjąć, żeby otrzymać odszkodowanie od linii lotniczej.

Pamiętaj! Koniecznie sfotografuj uszkodzenia – zdjęcia przydadzą się w procesie dochodzenia odszkodowania. Kserokopię protokołu oraz zdjęcia zachowaj aż do momentu, w którym otrzymasz odszkodowanie.

W wypadku uszkodzonego bagażu, tak jak w sytuacji jego zagubienia, pasażer może domagać się odszkodowania w wysokości do 1000 SDR.

Zastanawiasz się pewnie, ile masz czasu na zgłoszenie szkody? Co do zasady taką szkodę należy zgłosić linii lotniczej niezwłocznie po zauważeniu uszkodzeń, ale nie później niż w terminie 7 dni od dnia odbioru bagażu z lotniska.

Niestety, nie każde uszkodzenie będzie się wiązało z wypłatą odszkodowania. Jeśli, np. walizka była przeładowana i w związku z tym pękł szew lub zamek, to linie lotnicze mogą odmówić wypłaty odszkodowania powołując się na to, że uszkodzenia powstały z Twojej winy.

zgubiony bagaż

,,Wakacje” na blogu niestety się kończą

Tym postem kończymy cykl ,,Prawo na wakacjach”. Jeśli oprócz zagadnień związanych z opóźnionym lotem, problemami ze zmianą wakacyjnych planów oraz istotnymi kwestiami przy wypożyczaniu samochodu, interesują Cię jakiekolwiek prawno-wakacyjne zagadnienia, to chętnie odpowiem na wszelki pytania.

Kto zapłaci za mój zgubiony bagaż?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę