Wypożyczenie samochodu na wakacjach – na co zwrócić uwagę?

wypożyczenie samochodu na wakacjach

Wypożyczenie samochodu na wakacjach – na co zwrócić uwagę?

Wypożyczenie samochodu na wakacjach staje się od kilku lat coraz bardziej popularne. Chociaż jeszcze kilka lat temu było to dość ekstrawaganckie turystyczne zachowanie.

Dla starszych turystów podróże samochodem są raczej czymś oczywistym. Kiedyś bardzo często wybieraliśmy się na wakacje samochodem, nawet w te dłuższe podróże. Ale w dobie podróży lotniczych, po dotarciu na miejsce wypoczynku pojawia się bardzo ważne pytanie – czym podróżować w czasie pobytu na wakacjach? Dotychczas turyści wybierali najczęściej pociągi lub autobusy. Ale te środki transportu nie dają takiej wakacyjnej wolności jak zwiedzanie zza kierownicy samochodu. Ponadto jeśli podróżujemy większą grupą, to może się okazać, że wypożyczenie samochodu będzie tańsze niż, np. kupienie biletów na pociąg do wszystkich miejsc, które chcemy odwiedzić. No i nie do wszystkich miejsc dotrzemy poruszając się transportem publicznym. Z tych względów podczas wakacji wypożyczalnie samochodów przeżywają prawdziwe oblężenie.

Boisz się, że wypożyczając samochód na wakacjach dasz się nabić w butelkę? Poniżej przeczytasz, na co zwrócić szczególną uwagę, żeby w pełni cieszyć się wolnością, jaką daje podróżowanie wypożyczonym samochodem.

Dokładnie obejrzyj wypożyczany pojazd

Słońce. Plaża. Wspaniała atmosfera wakacyjnego ,,nicnierobienia”. Takie okoliczności zazwyczaj towarzyszą wypożyczaniu samochodu na wakacjach. I oczywiście w takiej atmosferze, podekscytowani zdobywaniem kolejnych doświadczeń, często zapominamy o tym, żeby dokładnie obejrzeć samochód przed wypożyczeniem. Jest to o tyle ważne, że jeżeli zawierając umowę z wypożyczalnią nie zapiszemy w niej dokładnie uszkodzeń samochodu, to po jego zwróceniu wypożyczalnia może chcieć obciążyć nas kosztami naprawy uszkodzeń. Dlatego zanim ruszymy w podróż wypożyczonym samochodem sprawdźmy, czy nie ma na nim żadnych rys, wgnieceń, czy otarć. Albo czy nie brakuje jakiś elementów wyposażenia samochodu wskazanych w umowie.

Pamiętam, jak kilka lat temu wypożyczałyśmy z koleżankami samochód podczas podróży po Grecji. Każdy, kto kiedykolwiek spędzał wakacje na południu Europy wie, jakie podejście do prowadzenia pojazdów mają mieszkańcy tamtych rejonów. Nie przejmują się otarciami, czy innymi uszkodzeniami. Byle zmieścić się w uliczkę lub miejsce parkingowe 😊 Dlatego w takich miejscach szczególnie zwracajmy uwagę na to, w jakim stanie znajduje się oddawany w nasze ręce pojazd. Wypożyczenie samochodu na wakacjach ma nam ułatwić życie, a nie utrudnić je po powrocie do rzeczywistości.

wypożyczenie samochodu na wakacjach

,,Cyferki” w umowie – wypożyczenie samochodu na wakacjach bez tajemnic

Zanim podpiszesz umowę na wypożyczenie samochodu, zawsze dokładnie przeczytaj jej treść. Niby oczywiste, a w ferworze wakacyjnych zajęć często zdarza się nam o tym zapominać. Dlaczego zwracam uwagę właśnie na tajemnicze ,,cyferki”? Bo niezastosowanie się do postanowień umowy może nas drogo kosztować.

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy w umowie nie został ustalony limit kilometrów. Może być to limit dzienny lub dotyczący całego okresu wypożyczenia samochodu. Jeśli w umowie znajduje się zapis dotyczący dopuszczalnego limitu kilometrów, to po przekroczeniu wskazanej liczby niestety będzie trzeba zapłacić wypożyczalni dodatkową opłatę za każdy kilometr. Dlatego warto zastanowić się, czy wskazany limit jest wystarczający w kontekście naszych turystycznych planów. Bo może się okazać, że wypożyczenie tego konkretnego samochodu będzie bardzo nieopłacalne. I warto wtedy poszukać innej oferty.

Bardzo ważną kwestią, którą należy sprawdzić w ofercie przed wypożyczeniem samochodu na wakacjach, jest wymagany wiek kierowcy i jego staż za kierownicą. Często wypożyczalnie uzależniają w ogóle wypożyczenie pojazdu od posiadania przez kierowcę, np. ukończonych 25 lat i posiadania prawa jazdy od 3 lat. Ewentualnie pozwalają na wypożyczenie samochodu przez osobę niespełniającą kryteriów, ale skutkuje to bardzo dużym wzrostem opłaty za wypożyczenie.

Turyści, przeglądając oferty samochodów na wynajem, często nie zwracają również uwagi na zapisy dotyczące stanu baku. Zazwyczaj wypożyczalnie oferują samochody z tzw. ,,pełnym bakiem”. Oznacza to, że klient ma obowiązek zwrócić samochód właśnie z taką ilością paliwa. Co często technicznie jest trudne do zrobienia. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy w najbliższej okolicy wypożyczalni znajduje się stacja benzynowa i jakie są ceny paliwa. I zatankować samochód przed oddaniem. Co w sytuacji, gdy oddamy samochód, np. z połową baku paliwa, a umowa wyraźnie wskazuje, że powinien być to cały bak? Wtedy wypożyczalnia może obciążyć nas opłatą za tankowanie. I możemy mieć pewność, że nie będzie to tankowanie po najniższych możliwych cenach.

wypożyczenie samochodu na wakacjach

Ubezpieczenie pojazdu

Przeglądając oferty wypożyczalni samochodów i podejmując ostateczną decyzję, z usług której z nich skorzystać na wakacjach, dokładnie czytajmy też zapisy dotyczące ubezpieczenia. Najczęściej bardzo niska, atrakcyjna cena wypożyczenia oznacza, że jest w niej zawarte tylko najbardziej podstawowe ubezpieczenie OC. Warto rozważyć jednak wykupienie dodatkowe ubezpieczenia pokrywającego szkody związane z kradzieżą, czy uszkodzeniem wnętrza samochodu. Nie zapominajmy również o zapoznaniu się z zapisami dotyczącymi sytuacji, w których odpowiedzialność ubezpieczyciela jest wyłączona.

Umowy zawierane przez turystów z wypożyczalniami samochodów zawierają też zapisy dotyczące liczby kierowców uprawnionych do prowadzenia auta. Zazwyczaj wpisanie do umowy kolejnego kierowcy (poza wypożyczającym) związane jest z wysokimi opłatami za każdy dzień wypożyczenia. Jeśli nie zdecydujemy się na poniesienie tych opłat, a prowadzić pojazd będzie inna osoba niż wskazana w umowie, to wypożyczający może narobić sobie kłopotów. Przykładowo – w razie wypadku może okazać się, że ubezpieczenie nie obejmuje szkód powstałych w czasie prowadzenia samochodu przez osobę inną niż wypożyczający. I wtedy wypożyczający musi pokryć wszystkie koszty naprawienia powstałej szkody.

wypożyczenie samochodu na wakacjach

Jak już wskazywałam w poprzednich wpisach dotyczących opóźnionego lotu oraz zmian w naszych wakacyjnych planach, prawo jest nieodłącznym składnikiem każdego wakacyjnego bagażu. Warto o tym pamiętać i nie bać się dokładnego czytania ofert i umów. Jak to mówią ,,Mądry Polak po szkodzie”. Ale oczywistym jest, że lepiej poświęcić chwilę na dokładne zapoznanie się z ofertą czy umową wypożyczanego samochodu. I cieszyć się wakacyjnym szaleństwem bez oglądania się na jego niepotrzebne konsekwencje.

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania dotyczące prawnych aspektów podróżowania. Zapraszam do kontaktu.

Wypożyczenie samochodu na wakacjach – na co zwrócić uwagę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę