Jak zachować się w sądzie?

jak zachować się w sądzie

Jak zachować się w sądzie?

Pytanie o to, jak zachować się w sądzie, niewątpliwie spędza sen z powiek każdemu, kto po raz pierwszy ma stawić się na rozprawie. Szczególnie, jeżeli do tej pory nie miał żadnej styczności z wymiarem sprawiedliwości.

Wizyta w sądzie i udział w rozprawie są często źródłem dużego stresu. I dlatego warto się do takiej okoliczności solidnie przygotować. Ale nie taki diabeł straszny, jak go malują. Zawsze stresujemy się w sytuacjach, których nie znamy. Tym bardziej w tak oficjalnych, jak stawiennictwo w sądzie. Najważniejsze, to podejść do sprawy ze spokojem i stosować się do kilku zasad. Dzięki temu już nigdy nie będziesz musiał nerwowo poszukiwać odpowiedzi na pytanie jak się zachować w sądzie. I na pewno unikniesz wielu zawstydzających sytuacji.

1. Jak mam się ubrać na rozprawę?

Nic nie powoduje takiego uczucia dyskomfortu u nas samych, jak i u innych osób uczestniczących w rozprawie, jak niedostosowany do okazji strój. Co prawda, media poprzez znane programy telewizyjne imitujące procesy sądowe, niejako dały społeczne przyzwolenie na skąpe i wyzywające stroje. Jednakże w rzeczywistości najbardziej adekwatny będzie schludny i elegancki strój. Poprzez taki ubiór okazujemy szacunek sądowi i innym uczestnikom procesu. Japonki, krótkie spodenki odsłaniające zbyt dużo ciała, czy podarte jeansy najlepiej zostawić w domu na mniej oficjalne okazje.

2. Jak mam się zwracać do Sądu?

Niejednokrotnie zdarza się, że uczestnicy postępowań sądowych wpadają w zakłopotanie na sali sądowej. Jednak bardzo często nie dotyczy to wypowiedzenia się na temat sprawy. Dotyczy chwili, gdy muszą się personalnie zwrócić do innej osoby. A już zwrócenie się bezpośrednio do Sądu wywołuje przerażenie i porażenie. W chwili stresu najlepiej wziąć głęboki wdech i przypomnieć sobie, że do Sądu zwracamy się za każdym razem ,,Wysoki Sądzie”. Do innych osób uczestniczących w rozprawie najlepiej zwracać się per ,,Pani/Pan” lub ,,powód/pozwany/świadek” etc. w zależności od ich roli procesowej. Używając odpowiednich zwrotów będziesz mieć pewność, że wiesz, jak się zachować w sądzie. Dobre wychowanie jest mile widziane w każdej sytuacji.

3. Jak mam zachować się w sądzie w trakcie przesłuchania?

Nie przerywaj osobie, która się wypowiada. Oczywiście proces sądowy jest niewątpliwie okolicznością wywołującą silne emocje, najczęściej negatywne. Jednakże najlepiej jest postarać się zachować spokój i nie komentować niepytanym wypowiedzi innych osób. Komentowanie pod nosem. Ironiczne wyśmiewanie innych. Takie zachowania najpewniej spotkają się co najmniej z reprymendą ze strony Sądu. Czasem lepiej powstrzymać się od wypowiedzi, niż głośno wyrazić swoje niezadowolenie. Pytanie: ,,dlaczego tak kłamiesz?” jest tylko nic nie wnoszącym komentarzem.

Towarzysząc klientom podczas rozpraw zawsze radzę im, żeby zapisywali swoje przemyślenia na kartce. Pozwala to uporządkować ich wypowiedzi, uspokoić emocje i uniknąć słownych przepychanek z przeciwnikiem procesowym.

Jeśli to Ty jesteś osobą przesłuchiwaną, to staraj się wypowiadać w sposób jak najbardziej konkretny i zwięzły. Zwracaj uwagę na słowa kierowane do Twojej osoby i reaguj na nie. Nie staraj się na siłę wychodzić przed szereg. To zaburza sprawne prowadzenie procesu.

4. O czym jeszcze muszę pamiętać przed wejściem na salę sądową?

Ważne, by przed wejściem na rozprawę pamiętać o wyciszeniu, a najlepiej wyłączeniu telefonu komórkowego. Ponieważ dźwięk dzwoniącego telefonu potrafi naprawdę skutecznie zirytować Sąd prowadzący postępowanie. Co więcej, guma do żucia, oczywiście, powinna zostać w koszu na korytarzu sądowym, a nie towarzyszyć nam podczas rozprawy. Taka postawa sprawi, że w oczach innych będziesz uchodził za osobę, która wie, jak się zachować w sądzie.

5. A co jeśli ze stresu zapomnę, jak zachować się w sądzie?

Zapytaj.

Kto pyta, nie błądzi. I to jest najbardziej przydatna rada, jaką może otrzymać osobą, która musi zmierzyć się ze swoim stresem w sądzie. Lepiej grzecznie zapytać, po której stronie sali masz usiąść, niż stać na środku jak zawstydzony słup soli. W najgorszym wypadku narazisz się na słuchanie szczegółowej odpowiedzi rozwiewającej Twoje wątpliwości. Ale na pewno Twoje kulturalne i pełne szacunku zachowanie nie spotka się z negatywną reakcją Sądu.

A na koniec…

Podsumowując, są 3 zasady, które spowodują, że zawsze będziesz uchodzić za osobę, która wie, jak zachować się w sądzie:

1. Zachowaj umiar.

2. Zatrzymaj nic nie wnoszące komentarze dla siebie.

3. Zawsze pytaj, gdy nie jesteś pewien, co zrobić.

Najważniejsze, to nie stracić głowy w stresującej sytuacji i jak najlepiej przygotować się zarówno psychicznie, jak i merytorycznie. To pozwoli zminimalizować ryzyko pojawienia się niekorzystnych okoliczności. Jeśli masz wątpliwości, jak zachować się w sądzie albo czujesz potrzebę skorzystania z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który wesprze Cię w trudnych i stresujących dla Ciebie momentach postępowania sądowego, skontaktuj się z Kancelarią.

Jak zachować się w sądzie?
Przewiń na górę