Jak przygotować się na spotkanie z adwokatem?

z adwokatem

Jak przygotować się na spotkanie z adwokatem?

Dla wielu osób kontakt z sądem, chociażby w sytuacji gdy trzeba zeznawać w charakterze świadka, jest bardzo stresujący. Ale dla niektórych już sama potrzeba skorzystania z pomocy prawnej i spotkania z adwokatem w jego Kancelarii jest tak przerażająca, że niejednokrotnie taka osoba rezygnuje z uzyskania potrzebnej jej pomocy. A to duży błąd. Bo wielu problemom jesteśmy w stanie zapobiec jeszcze zanim w ogóle powstaną. Ale warto to wcześniej skonsultować ze specjalistą.

W dzisiejszym poście chciałabym trochę odczarować obraz adwokata, jako kogoś kogo należy się obawiać. Co zrobić, żeby spotkanie w z adwokatem przebiegło jak najlepiej i dostarczyło nam, jak klientom, odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości? Trzeba wiedzieć, jak się do takiego spotkania się przygotować i o co pytać 😊

Umów termin spotkania z adwokatem

Wcześniejsze umówienie się z adwokatem na konkretny termin i godzinę spotkania pozwoli adwokatowi zarezerwować dla Ciebie odpowiednią ilość czasu. I dzięki temu na spotkaniu już bez zbędnego pośpiechu będziecie mogli omówić wszystkie nurtujące Cię kwestie związane z Twoją sprawą. Kontakt telefoniczny czy mailowy przed spotkaniem jest też doskonałym momentem na przedstawienie adwokatowi, czego dotyczy Twoja sprawa, np. rozwodu – dzięki temu już w tym momencie adwokat będzie mógł zwrócić Twoją uwagę, np. na to jakie informacje i dokumenty powinieneś przygotować na spotkanie. Jeśli chcesz uzyskać informacje odnośnie wynagrodzenia, np. za udzielenie porady prawnej, to to jest dobry moment, żeby o to zapytać.

z adwokatem

Na spotkanie przygotuj wszystkie potrzebne dokumenty i informacje

Dzięki wcześniejszej rozmowie adwokat już wie, z jakiego rodzaju sprawą do niego przychodzisz i może powiedzieć Ci, jakie dane musisz przygotować i jaki dokumenty powinieneś przynieść na umówione spotkanie.

Przykładowo. Jeśli Twoja sprawa dotyczy podziału majątku małżeńskiego, to na pewno niezbędne będą dokumenty dotyczące składników tego majątku (np. umowy sprzedaży, faktury za zakup) czy numer księgi wieczystej nieruchomości należącej do małżonków. A jeśli sprawa dotyczy alimentów – to na pewno potrzebne będą dane dziecka i rodzica, który ma płacić alimenty oraz wszelkie potwierdzenia środków wydawanych na utrzymanie dziecka.

Jeśli w sprawie już doszło do wymiany korespondencji (pocztowej czy mailowej), to też adwokat powinien się z nią zapoznać. Każdy rodzaj sprawy wymaga innych informacji – a wcześniejsze zebranie ich z pewnością usprawni rozmowę z adwokatem. Warto czasem przynieść zbyt dużo dokumentów – może się okazać, że te z pozoru nieistotne ,,papiery” też są bardzo ważne.

Przychodzisz w związku z jakimś otrzymanym z sądu pismem? To oczywiście zabierz je ze sobą na spotkanie. Koniecznie zanotuj też, kiedy dokładnie je otrzymałeś.

Nie masz jeszcze wszystkich dokumentów/zapomniałeś czegoś ze sobą na spotkanie zabrać? Bez obaw, zawsze możesz dosłać lub dostarczyć je do Kancelarii w późniejszym czasie. Na spotkaniu dopytaj, czy jeszcze jakieś dokumenty nie będą niezbędne do udzielenia Ci pomocy prawnej.

Przygotuj się na to, że adwokat potrzebuje znać wszystkie okoliczności Twojej sprawy. Jeśli historia jest długa i zawiła, to warto przygotować sobie wcześniej małą ściągę na piśmie, żeby niczego nie pominąć. Czasem rodzinne koligacje potrafią być skomplikowane 😊

z adwokatem

Zastanów się, czego chcesz się dowiedzieć

Przed spotkaniem z adwokatem warto przygotować sobie dokładną listę pytań, które chcesz zadać. Wtedy z pewnością nie umknie Ci żadna informacja, którą od adwokata chciałeś uzyskać.

Nie wstydź się mówić o rzeczach dla Ciebie krępujących, ale związanych ze sprawą – adwokat jest od udzielenia pomocy, a nie oceniania. Każda taka informacja jest ważna dla adwokata. W rozmowach z adwokatem żaden temat związany z Twoją sprawą nie jest tematem tabu.

A przede wszystkim – na spotkaniu nie bój się pytać, czy prosić o wyjaśnienie kwestii, które nie były dla Ciebie do końca zrozumiałe. Żadne pytanie nie jest głupie, jeżeli ma prowadzić do rozwiązania Twojego problemu. A dobra komunikacja jest kluczem do dobrej współpracy pomiędzy adwokatem a jego klientem. Przecież w spotkaniu z adwokatem chodzi o uzyskanie rzetelnej pomocy, a nie wyjście z Kancelarii z jeszcze większym mętlikiem w głowie.

Jak przygotować się na spotkanie z adwokatem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę